تبلیغات
biology articles & news - اخبار جدید سرطان
biology articles & news

- محققان می گویند: رژیم غذایی پرچرب مملو از گوشت قرمز و لبنیات، احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده را افزایش می دهد.

  محققان موسسه ملی سرطان در مریلند پس از مطالعه عادت های غذایی ۵۰۰ هزار نفر در طول شش سال به این نتیجه رسیدند که با افزایش مصرف چربی های حیوانی، احتمال ابتلا به سرطان نیز افزایش می یابد.

نتیجه این تحقیق در مجله موسسه ملی سرطان منتشر شده است.

کارشناسان می گویند: کاهش مصرف چربی های حیوانی به پیشگیری از بروز سرطان موثر است.

استعمال سیگار بزرگ ترین عامل ابتلا به سرطان لوزالمعده است.
این بیماری از پیش آگهی خوبی برخوردار نیست و معمولا فاصله زمانی میان تشخیص آن تا مرگ حدود شش ماه است.

پیش از این محققان درباره نقش چربی های حیوانی در بروز سرطان لوزالمعده نظرات متناقضی را ارائه کرده بودند.

به همین علت محققان موسسه ملی سرطان در بتزدای مریلند که در حومه واشنگتن قرار دارد، تصمیم گرفتند با تحقیق بر روی نیم میلیون نفر، بیشترین دقت آماری را در تحقیقات خود داشته باشند.
از این میان نزدیک به یک هزار و چهارصد تن از افراد مورد بررسی به سرطان لوزالمعده مبتلا شدند.

بر اساس نتیجه این تحقیق، احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده در افرادی که رژیم غذایی پرچربی دارند، سی و شش درصد بیشتر از دیگران است.

در این حال، احتمال ابتلای مردان به این بیماری بیشتر از زنان است و این رقم برای آنها ۵۳درصد و زنان ۲۳ درصد است.

پزشکان می گویند: ترک دخانیات، افزایش مصرف میوه و سبزیجات و محدود کردن مصرف گوشت قرمز و غذاهای چرب بهترین راه پیشگیری از ابتلا به سرطان لوزالمعده است.

2-اهدای مکرر خون ابتلا به سرطان را کاهش می دهد:

تحقیقات جدید حاكی از آن است كه اهدای مكرر خون خطری برای سلامتی افراد ندارد.
به گزارش شینهوا، دكتر گوستاو ادگرن از موسسه كارولینسكا در استكهلم و مجری این تحقیقات گفت هیچ كس نباید از اینكه اهدای خون موجب ابتلا به سرطان می‌شود نگرانی به خود راه دهد. در واقع اهدای خون می‌تواند برای سلامتی فرد مفید باشد.

تحقیقات ادگرن و همكارانش حاكی از آن است كه میزان ابتلا به سرطان و مرگ و میر افرادی كه خون اهدا می‌كنند از افرادی كه خون نمی‌دهند كمتر است.

اما این حقیقت كه یك اهداكننده خون سالمتر است می‌تواند هر گونه تاثیر منفی اهدای مكرر خون را بپوشاند.

نتایج این تحقیقات در نشریه انجمن ملی سرطان منتشر شده است.

این پژوهشگر می‌گوید همچنین سازوكارهای متعددی وجود دارد كه اهدای مكرر خون از نظر فرضی می‌تواند سلامت را تحت تاثیر قرار دهد. براین اساس خون دادن موجب افزایش تولید گلبولهای خونی در مغز استخوان شود. این تقسیم سلولی تسریع شده می‌تواند احتمال بدخیمی در بافت‌های شكل‌دهنده خون را افزایش دهد. همچنین خون دادن موجب تغییراتی در سیستم ایمنی نیز می‌شود و برخی نیز می‌گویند این تاثیر ایمنی شناختی می‌تواند با سرطان مرتبط باشد.

از جنبه مثبت قضیه می‌توان گفت ذخیره‌های زیاد آهن با بیماری قلبی و انواع مختلفی از سرطانها مرتبط است و از این رو اهدای منظم خون موجب كاهش این ذخیره‌ها و در نتیجه بهبود سلامتی می‌شود.

ادگرن و همكارانش برای درك بهتر چگونگی تاثیر اهدای خون مكرر بر سلامتی، داده‌های بانك خون سویس و دانمارك و درمانگاه‌های انتقال خون حاوی برای بررسی سوابق یك میلیون و ‪ ۱۱۰هزار و ‪ ۲۱۲فردی كه طی سالهای بین ‪ ۱۹۶۸تا ‪ ۲۰۰۲دستكم یك بار خون اهدا كرده بودند جستجو كردند.

آنها هیچ ارتباطی بین اهدای خون مكرر و خطر ابتلا به سرطان نیافتند. با این حال خطر ابتلا به سرطان كبد، ریه، روده بزرگ ، معده و حلق در بین اهداكنندگان مردان با افزایش موارد اهداخون ،كاهش نشان می‌داد. این موضوع حاكی از آن است كه احتمالا كاهش آهن خون خطر ابتلا به سرطان را كاهش می دهد.

ادگرن افزود با این حال كم و بیش نشان دادیم اهدای مكرر خون با افزایش خطر ابتلا به سرطان ارتباطی ندارد.

  
3-به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از Indian Times مطالعات در زمینه سرطان در جامعه امریكا نشان می دهد 1 نفر در میان هر 58 زن مبتلا به سرطان تخمدان است. دكتر لیزا .م  معتقد است كه سرطان تخمدان در اكثر زنان با افزایش سن بالا می رود.

 سرطان تخمدان پنجمین سرطان از سرطان های كشنده بین زن‌هاست و همین آمار مربوط به سرطان دستگاه تناسلی در میان مردان نیز صدق می کند.
محققان تخمین زده اند در سال 2006  آمار سرطان های تخمدان در ایالات متحده امریكا به 15310 خواهد رسید.
  اگر تشخیص و معالجه قبل از گسترده شدن سرطان تخمدان باشد 90 تا 95 % شانس  زنده ماندن به میزان حدود 5 سال بیشتر می شود.
نظر سنجی سال 2005 موسسه تخصصی سرطان زنان نشان می‌دهد 54% زنان از پیشرفت سرطان‌های زنانه احساس خطر می كنند.
 درسال 1990 ماری كلایر كینگ پروفسور پزشكی و ژنتیك دانشگاه واشنگتن اولین ژن سرطان سینه را گزارش كرد. تحقیقات بعدی نشان داده است كه وقتی این ژن جهش یابد، خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان ۷۰ سال به بالا، 83% افزایش می‌یابد.
 دكتر اندرو برچاك پرفسور بیماری های زنان و غده شناسی دانشگاه DUKE بررسی عوامل خطر احتمالی مانند سابقه خانوادگی در مادر خواهر عمه ویا خاله را برای زنانی كه نگران ابتلا به سرطان تخمدان هستند پیشنهاد می كند. این پزشک می گوید: وجود بیماری حتی در دو یا سه فامیل دورتر مثل دختر خاله یا عمه خطر احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. در این موارد كمترین كار ارجاع آنها به مشاور ژنتیك است.        
وی می‌افزاید: دانش بیشتر در مورد این كه سرطان تخمدان چگونه شروع می شود و چگونگی ارتباط آن با عوامل خطر زا (مثل سابقه خانوادگی )، كلید پیشگیری و در نهایت نجات زندگی بیمار است. برچاك رئیس مركز مطالعات سرطان تخمدان در كارولینای شمالی است كه از سال 1990 این مسئولیت را عهده دار است.
 برچاك هم اكنون نتایجی به دست آورده است و همکارانش تفاوت های ظریف ژنتیكی را بین زنان مبتلا و سالم یافته اند؛ هر چند این موضوع نیاز به مطالعات بیشتری دارد.
 در مطالعات قبلی برچاك و همكارانش زمان طولانی تخمك گذاری را به عنوان نخستین عامل خطر ساز برای گسترش جهش یا تغییرات ژنتیكی تشخیص دادند. آنها دریافتند استفاده از وسایل ضد بارداری دهانی (مثل قرص ) برای 5 سال ابتلا به سرطان تخمدان را 50% كاهش می دهد. همچنین حاملگی و شیر دادن به نوزاد خطر را كم می كند .
محققان در انجمن ملی سرطان بررسی كردند بیمارانی كه  داروهای ضد سرطانی را مستقیما به حفره شكمی خود می فرستند و شیمی درمانی می كنند، به مدت 6 ماه بیشتر زنده می مانند. 
 


4-به گزارش موسسه ملی سرطان آمریکا، : فشار عصبی خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد برپایه یافته های جدید دانشمندان فشار عصبی خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

یافته های جدید دانشمندان دنیای پزشکی نشان می دهد فشارهای عصبی خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.
به گزارش موسسه ملی سرطان آمریکا، آزمایش بر روی موشهای آزمایشگاهی نشان می دهد که فشارهای عصبی، آسیب پذیری برای ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.
محققان اعلام کردند فشارعصبی و پرتوهای خطرناک نور خورشید می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.
براساس این گزارش، محققان با قرار دادن موشهای آزمایشگاهی در مقابل پرتوهای خطرناک و همچنین ایجاد فشارهای عصبی بر آنها مشاهده کردند موشهایی که تحت فشارهای عصبی قرار گرفتند به سرعت سیستمهای ایمنی آنها ضعیف شد وبه سرطان پوست مبتلا شدند.
محققان اظهارمی دارند که فشارعصبی و نور خورشید بخشی از زندگی روزانه بسیاری از افراد را تشکیل می دهد. آنان معتقدند این دو عامل اگر به صورت متعادل ایجاد شود خطری را برای افراد ایجاد نمی کند.
نوع مطلب : news، 
برچسب ها :
شنبه 18 تیر 1390 :: نویسنده : مهدی


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : مهدی
موضوعات
نویسندگان
فال حافظ
تقویم رو میزی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :                    
 
 
قالب وبلاگ